Szczecin Film Festival 2024 w Kinie Pionier 1907

W dniach 18-20 października Kino Pionier 1907 gościć będzie Szczecin Film Festival 2024. W jego ramach w naszym kinie odbędą się trzy prezentacje konkursowe w ramach Zachodniopomorskich Shortów. Nie zabraknie premierowych pokazów filmowych oraz spotkań z gośćmi.

Priorytetem jego twórców jest przekraczanie filmowych granic, prezentowanie najnowszych dzieł bez względu na formę i długość oraz twórcze poszukiwanie nowych kierunków. Poczesne miejsce zajmują na nim produkcje z Pomorza Zachodniego, które zostały zgromadzone w lubianym przez widzów Konkursie Zachodniopomorskie Shorty. To właśnie to wydarzenie gościć będziemy w Kinie Pionier 1907, a każdej z prezentacji towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami.

W programie Szczecin Film Festival 2024 znajdą się też premierowe prezentacje dwóch głośnych filmów. Prezentowanego premierowo na IDFA filmu dokumentalnego Vity Marii Drygas „Danger Zone” oraz docenionego na tegorocznym Berlinale „Crossing”.

PROGRAM FESTIWALU W KINIE PIONIER 1907

18 PAŹDZIERNIKA | PIĄTEK

17:00 | Czerwona

KONKURS ZACHODNIOPOMORSKIE SHORTY. BLOK I

„Polish Dream” reż. Małgorzata Suwała, 2023, POL, 30 min,

„Rozplątanie” reż. Hanna Pikulska, 2024, POL/GBR, 18 min,

„Rajstopy, goździki i cukier” reż. Natalia Sara Skorupa, 2024, POL, 19 min,

„Wojciech Baca Hawryszuk – Wizjoner” reż. Jacek Kozłowski, 2023, POL, 28 min.

20:00 | Czerwona

EKSTRAKLASA

DANGER ZONE (Polska/Wielka Brytania/Belgia/Ukraina 2023, 92’)

Reżyseria Vita Maria Drygas

W konkurencyjnym świecie turystyki niewiele jest dzisiaj doświadczeń, które są nieosiągalne. „Danger Zone” zagłębia się w świat turystyki wojennej, zaspokajającej rosnący rynek na coraz rzadsze i ekstremalne doświadczenia. Turystom obiecuje się akcje na pierwszej linii frontu, z prawdziwą amunicją, prawdziwymi bitwami i prawdziwym niebezpieczeństwem. Wojna stała się produktem luksusowym, towarem, który można kupić i sprzedać, a organizatorzy wycieczek są zdesperowani, aby wejść do rozwijającego się biznesu. Ta moralnie dwuznaczna branża turystyczna prowadzi do zderzenia dwóch światów: żądnych wrażeń turystów i ludzi złapanych w krzyżowy ogień konfliktu, którzy nie mają luksusu i przywileju wyboru. „Danger Zone” zadaje pytanie: co pozostaje turystom po zastanowieniu, czy uświadamiają sobie, jakie mają szczęście tylko z powodu miejsca, w którym się urodzili? Czy mieszkańcy obszarów objętych konfliktem, nie z własnego wyboru, widzą w tych turystach nadzieję na spokojne życie? A może jest to czysto jednostronna interakcja, w której nikt nie wygrywa i nikt się nie uczy?

19 PAŹDZIERNIKA | SOBOTA

15:00 | Czerwona

KONKURS ZACHODNIOPOMORSKIE SHORTY. BLOK II

„Welcome To My World” reż. Sergiusz Brasławski, 2024, POL, 23 min,

„Gorzko” reż. Marcin Kluczykowski, 2024, POL, 30 min,

„Duch” reż. Jakub Gomółka, 2024, POL, 7 min,

„Koncert dla Omegi” reż. Przemek Młyńczyk, 2024, POL/HUN, 30 min.

17:30 | Czerwona

EKSTRAKLASA

CROSSING (Szwecja/Dania/Turcja/Gruzja 2024, 105’)

Reżyseria Levan Akin, Obsada: Mzia Arabuli, Lucas Kankava, Deniz Dumanli

Podobnie jak w swoich poprzednich filmach, szwedzki reżyser o gruzińskich korzeniach Levan Akin („A potem tańczyliśmy”) podejmuje temat płci, seksualności, przełamywania barier. Nie tylko tych ideologicznych, ale również wewnętrznych, tkwiących w nas głęboko. Ważnym bohaterem opowieści, określanej mianem „ody do człowieczeństwa”, jest także pełne tajemnic i topograficznych niespodzianek miasto. Film został nagrodzony na ostatnim MFF w Berlinie nagrodą Teddy oraz nagrodą publiczności w sekcji Panorama.

Lia (w tej roli Mzia Arabuli) jest emerytowaną nauczycielką. Kobieta złożyła obietnicę, że spróbuje się dowiedzieć, jaki los spotkał jej dawno zaginioną siostrzenicę Teklę. Kiedy od sąsiada Achiego (Lucas Kankava) dowiaduje się, że dziewczyna mogła opuścić Gruzję i przenieść się do Turcji, wraz z mężczyzną postanawia wyruszyć w podróż, by ją odnaleźć.

Trafiają do Stambułu, który jawi się jako miasto możliwości, ale też przytłacza swoją wielkością. To jedno z tych miejsc, gdzie poszukiwanie kogoś, kto w dodatku nie chce być znaleziony, wydaje się szczególnie skomplikowane. Z pomocą nieco zdezorientowanym bohaterom przychodzi Evrim (Deniz Dumanli), walcząca o prawa osób transpłciowych. Lia i Achi przedzierają się przez kolejne miejskie zaułki, licząc, że trafią w końcu na Teklę.

Po pokazie dyskusja na temat “Jak przestałam kochać moją siostrzenicę trans? W poszukiwaniu akceptacji i zrozumienia“.

20 PAŹDZIERNIKA | NIEDZIELA

15:00 | Czerwona

KONKURS ZACHODNIOPOMORSKIE SHORTY. BLOK III

„Asekuracja” reż. Julian Tałandziewicz, 2023, POL, 25 min,

„breathless” reż. Marta Socha, 2024, POL, 27 min,

„Jestem” reż. Cezary Orłowski, 2024, POL, 20 min,

„Mosty” reż. Michał Marks, 2024, POL, 19 min.

Więcej informacji na http://szczecinfilmfestival.com

Bilety na www.pionier1907.pl

Strona w budowie